Trolejbus Škoda 21 Tr nastavil v Bratislave štandardy moderných trolejbusov

Presne pred 20 rokmi sa Bratislavčania mohli prvýkrát odviezť nízkopodlažným trolejbusom.

Dnes si pripomíname 20 rokov od momentu, kedy sa cestujúci v bratislavskej MHD mohli po prvýkrát odviezť moderným nízkopodlažným trolejbusom. Hoci je dnes už bezbariérový prístup do trolejbusov a autobusov štandardom pri všetkých vozidlách, príchod tohto trendu do Bratislavy bol veľmi pozvoľný. Prvý nízkopodlažný autobus si mohli bratislavskí cestujúci nakrátko vyskúšať už v roku 1993, kedy sa u nás testoval autobus Neoplan N4014 NF, no dopravný podnik až do začiatku 21. storočia uprednostňoval nákup vozidiel, pri ktorých museli cestujúci pri nástupe prekonávať schody. Takéto vozidlá boli totiž cenovo výhodnejšie ako moderné dopravné prostriedky s bezbariérovým vstupom. V prípade trolejbusov sa nové vozidlá s vysokou podlahou nakupovali až do roku 2002, kedy boli dodané posledné trolejbusy Škoda 15 TrM. V tom istom roku sa zároveň začali obstarávať aj prvé nízkopodlažné trolejbusy.

Na základe výsledkov verejnej súťaže bol v novembri 2003 do Bratislavy dodaný prvý nízkopodlažný trolejbus Škoda 21 Tr AC z produkcie výrobcu Škoda Ostrov. Išlo o nový typ trolejbusu, ktorý ostrovská Škodovka vyvinula v 90. rokoch 20. storočia spolu s kĺbovou verziou 22 Tr. Okrem úplne novej nízkopodlažnej karosérie výrobca pre nové trolejbusy vyvinul okrem klasického jednosmerného pohonu aj modernejšiu striedavú výzbroj s asynchrónnymi motormi. Pri tomto type výzbroje sa jednosmerný prúd privádzaný z trolejového vedenia zmení v trakčnom meniči s polovodičovými prvkami na trojfázový striedavý, ktorým sa napája asynchrónny motor. Takýto pohon dáva trolejbusu lepšie jazdné vlastnosti, než v prípade vozidiel s motormi na jednosmerný prúd. A práve trolejbus s takouto striedavou výzbrojou zakúpil aj bratislavský dopravný podnik.

Trolejbus Škoda 21 Tr AC #6401 tak do Bratislavy priniesol hneď niekoľko noviniek, ktoré sa neskôr stali štandardom pri novonakupovaných trolejbusoch. Okrem striedavého pohonu a bezbariérového vstupu pri prvých a druhých dverách (pri tretích bol jeden schodík) sa vozidlo vie nakloniť pravou stranou k vozovke pre jednoduchší nástup cestujúcich s kočíkom alebo vozíkom a pracovné podmienky pre vodiča zlepšila klimatizovaná kabínka. Po nevyhnutných skúšobných jazdách bez cestujúcich bol trolejbus po prvý raz nasadený do bežnej premávky s cestujúcimi od 18. marca 2004.

Tento prvý moderný nízkopodlažný trolejbus ale zostal v Bratislave (a v rámci celého Slovenska) jediným, čo sa podpísalo na jeho ďalšom osude. Továreň Škoda Ostrov sa ani s novovyvinutými trolejbusmi nedokázala udržať na trhu a v polovici roka 2004 výrobu trolejbusov ukončila, dodávky ďalších trolejbusov tohto typu preto pokračovať nemohli.

Trolejbus #6401 sprevádzali prakticky od začiatku rôzne poruchy a často býval dlhšie nepojazdný. Problémovým sa ukázal byť najmä menič pre napájanie pomocných pohonov a klimatizácie, kvôli ktorému bol nakoniec tento prvý nízkopodlažný trolejbus v roku 2009 na mnoho rokov odstavený z premávky. V roku 2009 mal pritom dopravný podnik iba šesť ďalších nízkopodlažných trolejbusov (Škoda 25 Tr Irisbus), ktoré boli v roku 2006 zakúpené pre trať na Dlhé diely. Namiesto nákupu nových nízkopodlažných vozidiel sa v tom čase generálkovali vysokopodlažné trolejbusy Škoda 14 Tr.

V roku 2019 bol pre trolejbus Škoda 21 Tr AC zakúpený nový statický menič od firmy Cegelec, ktorým sa nahradil pôvodný poruchový maďarský menič firmy AnteCarE. Opravený trolejbus sa následne v máji 2020 znovu zaradil do premávky. Keďže však sa medzitým vozidlový park trolejbusov v rokoch 2014 a 2015 prakticky celý obmenil nízkopodlažnými trolejbusmi, potreba najstaršieho nízkopodlažného trolejbusu do výpravy bola minimálna a tak sporadicky premával iba na linke 203 (dnes 44) z Búdkovej na Kolibu. Aj keď počas zimného obdobia pre problémy s vykurovacím systémom nejazdil, stále je pripravený vyraziť do ulíc mesta. No pri súčasnom veľkom nadbytku novších klimatizovaných trolejbusov sa do premávky môže dostať len výnimočne.

Trolejbusov Škoda 21 Tr sa v rôznych modifikáciách vyrobilo v rokoch 1995 - 2004 spolu 135 kusov, z nich väčšinu zakúpili dopravné podniky v Českej republike. Z tohto trolejbusu v Škode Ostrov v rámci unifikácie vozidiel odvodili aj autobus Škoda 21 Ab, ktorého sa vyrobili necelé štyri desiatky pre české dopravné podniky. Na Slovensku tento autobus nepremával. Výroba trolejbusov so značkou Škoda ďalej pokračuje v závode Škoda Electric v Plzni, kde sa na výrobu trolejbusov už využívajú iba upravené autobusové karosérie iných výrobcov, do ktorých sa montuje škodovácka elektrická výzbroj.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: Ike #3:
Pokiaľ viem, tak práve jednosmerné motory mali jednoduchú reguláciu výkonu aj otáčok, presný opak voči striedavým motorom. A tzv. univerzálne motory schopné fugnovať na jednosmerný aj jednofázový striedavý prúd majú tiež komutárory na ktorých dochádza k iskreniu. Nie každý striedavý motor je bezdotykový.
Reakcia na: BielikR #2:
Ja som tiež neodbornik, ale podľa mňa obsah tvojho príspevku vôbec nesúvisí s problemom jednosmernernoprudoveho motora vs AC motora.

Pokiaľ ide o údržbu, tak samozrejme DC motor sa opotrebuva z dôvodu kartacov, kým AC motor je bezdotykový.

Ale inak z hľadiska jazdných vlastností by som očakával plynulejšiu akceleráciu a tichší chod.
Neviem ake napatie bolo po premene toho prudu na trojfazovy, som v tom dost neodbornik, z bezneho zivota viem ze trojfazovy je vyhodny najma v tom, ze sice je jedna faza normalne 230v, tak dve voci sebe su 400v, co mi pride lepsie. Asi netreba poznamenat, ze fazy su v generatore tri, teda o tretinu(120°) posunute. Ale aj tak mi pride v priklade lepsie 400v ako iba 230, i ked potrebujes tri fazy. Ako je to s napatim trolejbusov v bratislave(tych trojfazovych) netusim
"...jednosmerný prúd privádzaný z trolejového vedenia zmení v trakčnom meniči s polovodičovými prvkami na trojfázový striedavý, ktorým sa napája asynchrónny motor. Takýto pohon dáva trolejbusu lepšie jazdné vlastnosti, než v prípade vozidiel s motormi na jednosmerný prúd..."

V čom presne spočívajú lepšie jazdné vlastnosti? Ja som bol doteraz v tom, že hlavnou výhodou trojfázového asynchrónneho motoru oproti jednosmernému je jeho bezúdržbovosť.